aktualności klasztoru Drzewina wróć

Nowości na budowie


25 czerwca, 2021

Drodzy Bracia i Siostry, Dobrodzieje naszej rozbudowy klasztoru!!!

Długo nie przekazywaliśmy informacji, co dzieje się na naszej (i Waszej) rozbudowie. Po Oktawie Paschy rozpoczęliśmy prace. W tym czasie skupiliśmy się na pracach zewnętrznych i drobnych robotach, ponieważ wewnętrzny budynek musi być dokładnie wysuszony. Jest to konieczne aby od sierpnia ruszyły prace przy ociepleniu sufitów i pomalowaniu ścian.

W tym czasie z pomocą św. Józefa zakończyliśmy układanie cokołu kamiennego. Tu na naszej rozbudowie pojawiała się pierwsza nowość. W tej pracy uczestniczyła kobieta, pani Danuta, małżonka naszego kamieniarza pana Czesława. Prawie codziennie była z Nim w pracy. Segregowała kamienie według kolorów, pilnowała, aby były kładzione w sposób różnorodny; fugowała szczeliny i impregnowała ułożone kamienie. Oczywiście w międzyczasie dbała o małżonka. Jedliśmy Jej pyszne ciasta. Pan Czesław robi wspaniałe wędliny domowego wyrobu, których również zakosztowaliśmy. Możecie ich zobaczyć na dwóch fotografiach.

Druga nowość to zaangażowanie naszych braci zakonnych w prace budowlane. W tym czasie św. Józef zesłał nam w prezencie brata Arunasa OCD z Litwy. Chcieliśmy go przyjąć w innym czasie, dopiero teraz, ale wola Boża, docierająca w Zakonie przez przełożonych, inaczej pokierowała jego obecnością w naszej Wspólnocie. Bogu niech będą dzięki za przyśpieszenie jego obecności w Drzewinie. Co my byśmy bez niego zrobili w tym okresie?!! Br. Arunas jest z zawodu budowlańcem, specem od wykończenia wnętrz. Zrobił nam wnękę okienną w apsydzie, która jest lustrzanym odbiciem okna południowego w apsydzie. Pracuje na poziomie „jewro standart” (transkrypcja z rosyjskiego). Przygotował nam również kotłownię, czyli wnękę na umiejscowienie bojlera 500 litrów i pomp dla ogrzewania podłogowego. Jesteśmy na etapie uruchamiania ogrzewania podłogowego. Oczywiście brat Arunas wykonał w tym czasie mnóstwie jeszcze  innych prac w klasztorze, ale wymieniam tylko te na budowie. Był bezcennym źródłem ważnych informacji, jak co robić i jak postępować z firmami budowlanymi. Możecie go zauważyć na kilku zdjęciach.

Br. Piotr Paweł OCD wykonał i umocował krzyż na dzwonnicy. Niestety polubiły go ptaki, a u nas jest ich bardzo dużo, i pozostawiają po sobie coś nieprzyjemnego. Br. Piotr Paweł ma już na to rozwiązanie. Sprawa jest ważna, bo brązowy krzyż z czasem staje się dzięki ptaszkom biały a przez to niewidoczny na czystym niebie. Trudzi się również nad umocowaniem dzwonu w naszej dzwonnicy. Dużo już zrobił, ale jest to praca trudna do sfotografowania.

Św. Józef był pośród nas tak obecny, że postanowiliśmy w tym roku w sposób szczególny oddać Mu cześć. Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika podnieśliśmy do rangi uroczystości. To nam pozwoliło, aby liturgia była bogatsza w Słowo Boże, śpiewana, uroczyściej i dłużej celebrowana. Jest za co dziękować, jest za co skłaniać głowę przed naszym  Świętym Inspektorem nadzoru budowlanego. Wszystkich naszych dobrodziejów, a nie brakowała ich w tym okresie, polecamy opiece i wstawiennictwu św. Józefa Robotnika.

Niech św. Józef wszystkim Wam błogosławi i hojnie dopełni naszą wdzięczność.

Bracia z Drzewiny.